Voorzitter Binnenvaarttafel Jeroen de Haas biedt eindrapportage aan

10-12-2025

De Binnenvaarttafel is in januari 2024 van start gegaan. De tafel werd ingesteld voor een periode van twee jaar door het Overlegorgaan Fysieke Leefomgeving op verzoek van de minister van Infrastructuur en Waterstaat. Nu die periode bijna afloopt, is de eindrapportage gemaakt.

De onafhankelijk voorzitter van de Binnenvaarttafel Jeroen de Haas heeft zijn eindrapportage verstuurd naar de minister van Infrastructuur en Waterstaat Robert Tieman.

De partijen van de Binnenvaarttafel zijn de afgelopen twee jaar gezamenlijk aan de slag gegaan met de uitwerking van de Actieagenda toekomst binnenvaart en het versterken van de samenwerking tussen de verschillende ketenpartners. Dit gebeurde onder de hoede van het Overlegorgaan Fysieke Leefomgeving. Er is gewerkt aan de vier grote thema’s die ook in de actieagenda werden genoemd: energietransitie, toekomstige vaarwegen, ketenoptimalisatie en digitalisering.

De voorzitter ziet veel potentie in de Binnenvaart. Hij heeft “de binnenvaart leren kennen als een sector van doeners, van ondernemers die met hun hele hart aan hun bedrijf werken”. Hij constateert bovendien dat bereidheid en verbinding in de sector aanwezig zijn. Het toekomstbestendig maken van de sector is volgens hem een uitdaging, maar ook een kans die we niet mogen laten liggen. “De maatschappelijke baten van het ontlasten van andere modaliteiten en de potentie van een modaliteit met een lage impact op klimaat en ruimte voor groei zijn daarvoor te groot.”

Tegelijkertijd concludeert de voorzitter dat het samenwerken aan een toekomstbestendige binnenvaart onvoldoende op koers ligt om dit doel waar te kunnen maken. De eindrapportage is een reflectie op twee jaar Binnenvaarttafel vanuit de taak die aan de voorzitter en partijen is meegegeven bij de start. De voorzitter komt vanuit die reflecties ook met enkele aanbevelingen aan de minister van Infrastructuur en Waterstaat voor een vervolg van de Binnenvaarttafel. Hij benadrukt dat een hoog ambitieniveau vraagt om bijbehorende middelen en capaciteit. Verder gaat hij in op het belang van een centraal, verbindend en strategisch overleg waar sector en overheid samenkomen. 

Hieronder kunt u de volledige eindrapportage vinden. Het vervolg van de Binnenvaarttafel wordt op dit moment uitgewerkt door het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat.

Afbeeldingen

X (voorheen Twitter)

Overlegorgaan Fysieke Leefomgeving
Rijnstraat 8 | 2515 XP | Den Haag
Postbus 20901 | 2500 EX | Den Haag
E-mail: info@ofl.nl

OFL op Linkedin OFL op Youtube

OFL | Brengt samenwerking verder


Cookie-instellingen